Insectlore.sk sa mení na Playlab.sk. Čaká vás ešte viac zážitkov! Tešíme sa.

Uvažujete nad kúpou ďalekohľadu, ale neviete, aký ďalekohľad vybrať? Poradíme vám bez toho, aby sme vás zahrnuli spústou technických parametrov a dát.

Pri výbere ďalekohľadu vždy zvažujte účel

Na turistiku skôr oceníte menší a ľahší turistický ďalekohľad, ktorý ľahko zbalíte do batohu. Pre poľovníkov a rybárov sú vhodné odolné pogumované ďalekohľady s vyššou svetelnosťou, aby umožňovali pozorovanie aj za zlých svetelných podmienok (šero, súmrak).

Poľovnícke ďalekohľady sú vodeodolné a plnené dusíkom, čo zabezpečí odolnosť voči zahmlievaniu. Ďalekohľady pre deti a vreckové ďalekohľady v prvom rade zohľadňujú váhu a veľkosť tak, aby pozorovatelia ďalekohľad udržali v rukách a „sadol“ im na oči.

Ruské ďalekohľady sú známe kvalitou optických prvkov a odolnosťou, rozhodne však nebudú patriť medzi najľahšie a najskladnejšie na trhu.

Dobrodruha, ktorý chce pozorovať vo dne aj v noci určite poteší ďalekohľad s nočným videním

Čo znamenajú čísla na ďalekohľadoch

Zvacsenie a priemer sosovky dalekohladu

Všetky ďalekohľady sú označované číslami. Čo tieto čísla znamenajú? Každý ďalekohľad je označený dvoma číslami, napríklad 10x50. Prvé číslo znamená priblíženie a druhé priemer objektívu.

Ďalekohľad 10x50 teda priblíži pozorovaný objekt 10x bližšie. Objekt pozorovaný vo vzdialenosti 100 m teda budeme vidieť, akoby bol vzdialený 10 m.

Priemer objektívu ovplyvňuje svetelnosť objektívu. Čím väčší objektív, tým väčšia svetlenosť . Čim väčšia svetelnosť, tým lepšie podmienky na pozorovanie pri zamračenom počasí, alebo za šera.

Zväčšenie ďalekohľadu

Štandartne sa predávajú ďalekohľady so zväčsením 7 až 25. Pre bežné pozorovanie z ruky sú vhodné ďalekohľady so zväčšením 7 – 12. Vyššie zväčšenie už pozorovateľ nedokáže „udržať v ruke“ a obraz je roztrasený. V takýchto prípadoch je potrebné použiť statív, čo značne obmedzuje mobilitu pozorovania.

Priemer objektívu

Priemer objektívu určuje svetelnosť ďalekohľadu a má zásadný vplyv na celkovú hmotnosť ďalekohľadu a jeho veľkosť. Tu platí jednoduché pravidlo – čím väčší objektív, tým je väčšia svetelnosť . Tým pádom je väčšia aj veľkosť a váha ďalekohľadu.

Na turistiku sú ideálne veľkosti objektívu 32 mm a 40 mm, výnimočne 50 mm. Naopak, poľovníci a rybári požadujú vyššiu svetelnosť aj za zhoršených svetelných podmienok. Preto mávajú poľovnícke ďalekohľady zvyčajne priemer objektívu 50 a 56 mm.  

S väčšími objektívmi sa zvyčajne stretávame na fixne montovaných ďalekohľadoch, alebo na ďalekohľadoch so statívmi.

Zorné pole ďalekohľadu

Tento parameter určuje, aká je veľkosť obrazu v 1000 m. Príklad: ďalekohľad so zväčšením 8x bude mať zorné pole 125 metrov. Ďalekohľad so zväčšením 10x bude mať zorné pole 109 metrov.

Minimálna ostriaca vzdialenosť

Udáva najmenšiu možnú vzdialenosť v metroch, na ktorú je ďalekohľadom možné zaostriť.  Tie najlepšie ďalekohľady udávajú minimálnu ostriacu vzdialenosť 2,5 až 3 metre.

Teraz už poznáte základné parametre a viete ako vybrať ďalekohľad, môžete si pozrieť všetky ďalekoľady ktoré máme v ponuke.