Ako vybrať ďalekohľad
Uvažujete nad kúpou ďalekohľadu, ale neviete, aký ďalekohľad vybrať? Hľadáte ďalekohľad na voľnočasové aktivity, alebo kvôli práci? Chcete kúpiť ďalekohľad pre dieťa, alebo obdarovať svojich blízkych? Poradíme vám ako vybrať ďalekohľad bez toho, aby sme vás zahrnuli spústou technických parametrov a dát.
Úplne najdôležitejším kritériom pri výbere ďalekohľadu je, na čo sa bude používať. V článku vám vysvetlíme rozdiely medzi ďalekohľadom pre poľovníka, turistu, fanúšika športu aj ďalekohľadom pre dieťa. Po prečítaní článku zistíte, že rozhodovanie ako vybrať ďalekohľad nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Čo znamenajú čísla na ďalekohľadoch
Všetky ďalekohľady sú označované číslami. Čo tieto čísla znamenajú? Každý ďalekohľad je označený dvoma číslami, napríklad 10x50. Prvé číslo znamená priblíženie a druhé priemer objektívu. Ďalekohľad 10x50 teda priblíži pozorovaný objekt 10x bližšie. Objekt pozorovaný vo vzdialenosti 100 m teda budeme vidieť, akoby bol vzdialený 10 m. Priemer objektívu ovplyvňuje svetelnosť objektívu. Čím väčší objektív, tým väčšia svetelnosť. Čím väčšia svetelnosť, tým lepšie podmienky na pozorovanie pri zamračenom počasí, alebo za šera.
Zväčšenie ďalekohľadu
Štandardne sa predávajú ďalekohľady so zväčšením 7 až 25. Pre bežné pozorovanie z ruky sú vhodné ďalekohľady so zväčšením 7 – 12. Vyššie zväčšenie už pozorovateľ nedokáže „udržať v ruke“ a obraz je roztrasený. V takýchto prípadoch je potrebné použiť statív, čo značne obmedzuje mobilitu pozorovania.
Priemer objektívu
Priemer objektívu, čiže veľkosť vstupnej šošovky určuje svetelnosť ďalekohľadu a má zásadný vplyv na celkovú hmotnosť ďalekohľadu a jeho veľkosť. Tu platí jednoduché pravidlo – čím väčšia šošovka, tým väčší objektív, tým väčšia svetelnosť. Tým pádom je väčšia aj veľkosť a váha ďalekohľadu.
Poľovníci a rybári majú potrebu perfektne vidieť aj za šera. Preto požadujú vyššiu svetelnosť aj za zhoršených svetelných podmienok. Poľovnícke ďalekohľady mávajú preto zvyčajne priemer objektívu 50 a 56 mm. Naopak, turistiku väčšinou realizujeme počas dňa a nepožadujeme vysokú svetelnosť objektívov. Pre turistov sú ideálne veľkosti objektívu 32 mm a 40 mm, výnimočne 50 mm. Tieto ďalekohľady sú menšie a ľahšie.
S väčšími objektívmi sa zvyčajne stretávame na fixne montovaných ďalekohľadoch, alebo na ďalekohľadoch so statívmi.
Zorné pole ďalekohľadu
Tento parameter určuje, aká je veľkosť obrazu v 1000 m. Príklad: ďalekohľad so zväčšením 8x bude mať zorné pole 125 metrov. Ďalekohľad so zväčšením 10x bude mať zorné pole 109 metrov.
Minimálna ostriaca vzdialenosť
Udáva najmenšiu možnú vzdialenosť v metroch, na ktorú je ďalekohľadom možné zaostriť. Tie najlepšie ďalekohľady udávajú minimálnu ostriacu vzdialenosť 2,5 až 3 metre.
Teraz už poznáte základné parametre a viete ako vybrať ďalekohľad, môžete si pozrieť všetky ďalekohľady ktoré máme v ponuke.
Pri výbere ďalekohľadu vždy zvažujte účel
Na turistiku skôr oceníte menší a ľahší turistický ďalekohľad, ktorý ľahko zbalíte do batohu. Pre poľovníkov a rybárov sú vhodné odolné pogumované ďalekohľady s vyššou svetelnosťou, aby umožňovali pozorovanie aj za zlých svetelných podmienok (šero, súmrak).
Poľovnícke ďalekohľady sú vodeodolné a plnené dusíkom, čo zabezpečí odolnosť voči zahmlievaniu. Ďalekohľady pre deti a vreckové ďalekohľady v prvom rade zohľadňujú váhu a veľkosť tak, aby pozorovatelia ďalekohľad udržali v rukách a „sadol“ im na oči.
Ruské ďalekohľady sú známe kvalitou optických prvkov a odolnosťou, rozhodne však nebudú patriť medzi najľahšie a najskladnejšie na trhu.
Dobrodruha, ktorý chce pozorovať vo dne aj v noci určite poteší ďalekohľad s nočným videním.
Pomohol vám náš článok Ako vybrať ďalekohľad? Ak stále váhate s výberom, napíšte nám email na info@playlab.sk, radi vám pomôžeme s výberom.