Rozmýšľali ste nad tým, že mikroskop pre deti môže byť ideálnym darčekom? Môže to byť skvelá voľba, ktorá dieťa nielen zaujme, ale aj vzdelá a otvorí mu celkom nový svet mikrokozmu. Výber mikroskopov je dnes obrovský. Čítajte ďalej ak chcete zistiť, ako vybrať mikroskop aj pre vášho nádejného vedca. Ak vyberáte detský mikroskop, pozrite si kategóriu mikroskopy pre deti, alebo školské mikroskopy

Ak chcete dieťa zaujať, pomôcť mu objaviť nové svety, alebo prebudiť v dieťati záujem o vedu, mikroskop bude tá správna voľba. Odmena za dobré výsledky v škole, narodeniny, meniny, či vianočné sviatky. To sú všetko príležitosti, keď deti môžu byť obdarované. Mikroskop môže byť vhodným darčekom aj pre študenta alebo pre známeho, ktorý sa venuje skúmaniu tajomstiev prírody. Ako vybrať mikroskop? Sú lacné mikroskopy kvalitné?

Materiál tela mikroskopu a materiál šošoviek 

Pri popisoch mikroskopv si všímajte z akého materiálu je vyrobené telo mikroskopu. Plastové mikroskopy sú nestabilné, ľahko sa rozkývu a nie sú najpresnejšie pri zaostrovaní. Oproti tomu stoja kovové mikroskopy. Tie majú stabilné kovové telo, ktoré lepšie odoláva otrasom. Navyše plastové mikroskopy majú aj optickú sústavu pozostávajúcu z plastových šošoviek. Tie neposkytujú jasný a ostrý obraz a pozorovanie je únavné pre oči. Jasný, ostrý a svetlý obraz poskytnú kovové mikroskopy, ktoré majú optickú sústavu vyrobenú zo skla.

Deti nevnímajú, z akého materálu je mikroskop vyrobený. Ale práve jasný a ostrý obraz podporí deti v ďalšom pozorovaní a objavovaní mikrosveta. Ak práve rozmýšľate ako vybrať mikroskop, materiál jeden z hlavných parametrov, ktorý určuje kvalitu pozorovania preparátov. Práve začínate tušiť, ako vbrať mikroskop - prvým parametrom by mali byť sklenené šošovky. Druhým dôležitým parametrom je kovové telo. 

Ak váš rozpočet neumožňuje kúpiť kovový mikroskop so sklenenými objektívmi, vyberte si plastový mikroskop so sklenenými objektívmi. To je rozumný kompromis pri výbere mikroskopu.

Zväčšenie mikroskopu

Zvačšenie mikroskopu

Celkové zväčšenie mikroskopu je rovné súčinu zväčšenia objektívu a okuláru.

Mikroskopy pre detiškolské mikroskopy majú zvyčajne zväčšenie do 1200x. Laboratórne mikroskopy majú zväčšenie do cca 2000x.

Stereoskopické mikroskopy majú zväčšenie 20x, 40x, alebo 60x. Používajú sa na pozorovanie objektov ako horniny, nerasty, kvety, rastliny, či mince. Využívajú sa na pozorovanie trojrozmerných objektov, ktoré sa nepripravujú do formy preparátov. Predmety sa pod stereoskopickým mikroskopom pozorujú v odrazenom svetle. Na rozdiel od biologických mikroskopov, kde sa preparáty pozorujú v prechádzajúcom svetle a tieto mikroskopy majú spodné podsvietenie.

Na prvé miesto pri výbere mikroskopov pre deti a študentov odporúčame dávať materiál šošovky (aby bola sklenená), potom materiál tela mikroskopu a až potom hodnoty zväčšenia.

Osvetlenie mikroskopu

Osvetlenie mikroskopu

Osvetlenie preparátu patrí medzi kľúčové vlastnosti mikroskopu. Zodpovedajúce osvetlenie je totiž nevyhnutnou podmienkou jasného a ostrého obrazu.

U nás nájdete mikroskopy ktoré majú osvetlenie:

  • LED diódami
  • Halogénovou žiarovkou
  • Žiarovkou
  • Zrkadielkom

Odporúčame vám vybrať mikroskop s LED diódami. Biele LED svetlo je ideálne na osvetlenie pozorovaných vzoriek prirodzeným bielym svetlom. Navyše LED osvetlenie má dlhú životnosť a nízke prevádzkové náklady.

Základné plastové mikroskopy majú osvetlenie zabezpečené zrkadielkom a žiarovkou.

Ideálne je, ak mikroskop má spodné aj horné osvetlenie s reguláciou jasu.

Napájanie mikroskopov je zabezpečené zo siete, alebo batériami. Pokiaľ uvažujete nad používaním mikroskopu v prírode, vyberajte mikroskop s nápajaním na batérie.

Zaostrovanie mikroskopu

Základné mikroskopy majú jednostupňové hrubé zaostrovanie. Niektoré modely školských mikroskopov majú hrubé aj jemné zaostrovanie. To výrazne prispieva ku komfortu pri pozorovaní.

Stolík mikroskopu a uchytenie preparátu

Mikroskopy pre deti sú vybavené pružinkovými držiakmi na uchytenie sklíčka s preparátom. Školské mikroskopy už väčšinou majú krížový stolík s plynulým posunom preparátu. To zásadne uľahčuje pozorovanie a zvyšuje používateľský komfort.

Pomohol vám článok ako vybrať mikroskop? Ak stále váhate s výberom mikroskopu, napíšte nám mail na info@playlab.sk, radi vám s výberom poôžeme.