Láka vás pozorovanie oblohy, planét, súhvezdí, či hlbokého vesmíru? Potom je správny čas na kúpu teleskopu. Lenže ktorý je ten pravý? Ako sa vyznať v obrovskom množstve teleskopov, ktoré sú na trhu? Je vždy lepší väčší teleskop? Mám si vybrať refraktor, alebo reflektor?

Tento článok vám pomôže zorientovať sa v ponuke teleskopov ktoré sú na trhu.

Začať s astronómiou nikdy nebolo ľahšie

Žijeme zlaté časy astronómine. Neveríte? Pozrite si našu ponuku ďalekohľadov na hviezdy a pochopíte. Či už ste začínajúci astronóm, alebo starý harcovník, výber teleskopov je obrovský a astronómia nikdy nebola tak dostupná, ako v týchto časoch. Ale ako vybrať teleskop, ktorý je vhodný práve pre vás? Pozrime sa spolu na základné parametre teleskopov.

Najdôležitejší parameter teleskopu

Najpodstatnejšou a najdôležitejšou vlastnosťou každého teleskopu je veľkosť objektívu, teda priemer hlavného optického prvku – šošovky. Nazýva sa tiež apertúta. Zvyčajne sa udáva v milimetroch (mm) alebo palcoch (in).

Čím väčšia je apertúra – šošovka, tým lepšie. Šošovka teleskopu určuje, aký jasný bude obraz aj aký ostrý bude obraz.

Typy teleskopov

Najznámejším typov teleskopov sú refraktory - šošovkové teleskopy. Šošovka je osadená v prednej strane trubice a na zadnej strane je osadený okulár. Refraktory sú odolnejšie ako ostatné typy teleskopov a sú aj jednoduché na údržbu. Nevýhodou je, že tie najväčšie refraktory sú veľmi náročné na kvalitu šošoviek a veľmi ťaťko sa s nimi manipiluje.

Druhým typom hvezdárskych ďalekohľadov sú reflektory, nazývané aj zrkadlové teleskopy. Reflektory zhromažďujú svetlo v zadnej časti trubice a pomocou zrkadla ho odrážajú do okulára. Na rozdiel od pevne osadených a uzatvorených refraktorov, reflektory vyžadujú z času na čas údržbu. Tzv. kolimácia (zosúladenie zrkadiel) je potrebná najmä pri častom prenášaní a manipulácii s reflektormi.

Zložené zrkadlovo-šošovkové teleskopy (katadioptrické teleskopy) sú najlepším z oboch svetov. Tieto hvezdárske ďalekohľady využívajú na vytvorenie obrazu šošovky aj zrkadlá. Najväčšou výhodou katadioptrických prístrojov – najrozšírenejšie sú Schmidt-Cassegrain a Maksutov-Cassegrain – je  ich kompaktnosť (malé rozmery). Hlavnou výhodou zrkadlovo-šošovkových prístrojov je, že používateľovi poskytnú teleskop s veľkým objektívom a dlhým ohniskom, ktorý je ľahko prenosný. 

Šošovkové teleskopy sú lepšie na pozorovanie svetelnejších objektov ako mesiac a planéty našej slnečnej sústavy. Väčšie priemery zrkadlových teleskopov poskytujú možnosti pozorovať aj menej jasné objekty, ako objekty hlbokého vesmíru a galaxie.

Montáže teleskopov

Montáž je súčasťou každého teleskopu. Je to vlastne špeciálny statív, ktorý umožňuje pozorovanie nebeských telies. Najčastešie sa môžete stretnúť s dvoma druhmi montáží. Azimutálna montáž – označovaná aj ako Alt-Az a rovníková montáž – označovaná aj ako paralaktická, ekvatoriálna, EQ.

  • Azimutálna montáž funguje podobne ako statív fotoaparátu. Umožňuje pohybovať hvezdárskym teleskopom hore-dolu (výška) a doľava-doprava (azimut). Je to jednoduchá montáž, ale na dlhodobejšie pozorovanie alebo fotografovanie oblohy je nevhodná. Hviezdy pri svojom pohybe menia výšku nad obzorom a azimut nerovnomerne a nie je možné jednoducho mechanicky dosiahnuť, aby ďalekohľad sám sledoval hviezdy. Pri dlhodobejšo pozorovaní je preto potrebné prestavovanie teleskopu.

  • Rovníková (ekvatoriálna, paralaktická) montáž je montáž, pri ktorej je zvislá os teleskopu rovnobežá so zemskou osou. Rovníková montáž teda automaticky kompenzuje rotáciu zeme a na sledovanie objektov stačí nastavovať už len jednu os. Ekvatoriálna montáž je nevyhnutná pri fotografovaní a pri pozorovaní Mesiaca a planét pri veľkom zväčšení.

Pre začiatočníka a príležitostného pozorovateľa určite odporúčame teleskopy s azimutálnou montážou. Sú ľahšie, skladnejšie a jednoducho sa nastavujú.

Stále váhate aký ďalekohľad na hviezdy vybrať?

Akýkoľvek teleskop vám odhalí úplne nový svet tam hore nad nami! Neodporúčame aby ste začínali s úplne najlacnejšími teleskopmi. Pokiaľ vám to rozpočet dovolí, zvoľte aspoň nižsiu strednú alebo strednú cenovú hladinu. Ale nezabúdajte, najlepší teleskop je ten, ktorý práve používate! 

Tu nájdete všetky ďalekohľady na hviezdy zotriedené do jednotlivých kategórií. 

Nepomohol vám náš článok ako vybrať teleskop? Pošlite nám email na info@playlab.sk, radi vám pomôžeme s výberom.