Kde kúpim Motýliu záhradu - Motýliu farmu pre deti? Kde kúpim motýle a húsenice motýľov?

Kliknite kliknite a vyberte si motýliu záhradu, ktorá vám vyhovuje.

Je náročný chov motýľov v motýlej záhrade?

Chov motýľov v motýlej záhrade pre deti nie je náročný. Súprava obsahuje sieťku, pipetku na dávkovanie nekáru a buď certifikát na dodanie húseníc s potravou alebo priamo nádobku s húseničkami a potravou. V štádiu húsenice len pozorujete ako húsenice motýľov babôčka bodliaková rastú v uzatvorenej nádobke, nie je potrebná žiadna starostlivosť. Chov motýľov v motýlej záhrade je idelány na oboznámenie sa s vývojom motýľa pre deti. Deti v priamom prenose môžu pozorovať životný cyklus motýľa.

Akú motýliu záhradu si môžem vybrať?

Vyberte si podľa veľkosti, ktorá vám vyhovuje. Veľká motýlia záhrada obsahuje 2 nádobky s húseničkami, malá jednu. Živé motýlie záhrady posielame od marca do začiatku septembra.

Keď si uplatním certifikát, ako dlho trvá kým mi húsenice prídu?

Dodanie húseníc trvá asi 10 – 14 dní. Ak vám nevyhovuje termín doručenia húseníc, vo formulári môžete uviesť neskorší termín odoslania húseníc.

Posielajú sa húsenice motýľov počas celého roka?

Nie. Húsenice sú expedované od marca od septembra. Klimatické podmienky v tomto období umožňujú transport húseníc, vyliahnutie motýľov i následné vypustenie motýľov do prírody.

Môže niečo húseniciam pri transporte ublížiť?

Húseniciam sa pri transporte nemôže nič stať. Sú zasielané v kartónovom obale v špeciálnej uzatvorenej nádobke s kŕmením. Viečko nádobky má mikroperforáciu, ktorá zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu.

Môžem otvoriť nádobku a hrať sa s húsenicami?

Víečko nádobky neotvárajte! Húsenice musia zostať v nádobke. Otvorenie nádobky by mohlo spôsobiť kontamináciu potravy húseníc baktériami. Húsenice by mohli následne uhynúť. Nádobku otvoríte, až keď sa všetky húsenice zakuklia.

Húsenice sa nehýbu, sú mŕtve?

Ak sa húsenice nehýbu, neznamená to že sú mŕtve. Uchopte nádobku do ruky, pootočte ju do vertikálnej polohy. Ak húsenice ostanú prisaté na stenách a produkujú biele vlákna podobné pavučinkám, je to znak, že všetko je v poriadku.

Ako dlho trvá, kým sa húsenice motýľov zakuklia?

Trvá asi  7-10 dní, kým sa húsenice zakuklia. Rýchlosť zakuklenia  výrazne ovplyvňuje teplota prostredia.

Čo mám robiť, keď sa všetky húsenice zakuklili?

Postupujte podľa návodu. Počkajte 1 - 2 po zakuklení poslednej húsenice. Otvorte plastové viečko nádobky a opatrne premiestnite papierový kotúč aj s kuklami do motýlej záhrady. Viečko umiestnite do kartónového stojančeka, ktorý je súčasťou dodávky. 

Ako dlho trvá, kým sa z kukly vyliahne motýľ?

Proces vývoja motýľa v kukle závisí od teploty. Trvá asi 7 - 10 dní, kým sa z kukly vyliahne motýľ.


Prečo sa kukly motýľov niekedy trasú?

Je to ich prirodzený obranný inštinkt. Pohyb má odplašiť predátorov.

Uvidím ako sa motýľ liahne z kukly?

To je otázka šťastia a trpezlivosti. Samotné vyliahnutie motýľa trvá iba pár minút a môže prebehnúť počas dňa, ale i v noci. Neklamným znakom vyliahnutia motýľa je stmavnutie kukly a zvýraznenie jej obrysov.

Prečo sú po vyliahnutí motýľa steny motýlej zahrady od krvi?

Nie je to krv, ale tekutina, ktorá sa nazýva mekónium. Obsahuje farbivo a pozostatky tkanív z motýlích krídel v čase keď sa formovali v kukle.

Ako mám motýle kŕmiť?

Pripravte si nektár podľa návodu. Motýľom urobíte radosť malým kúskom rozkrojeného pomaranča, jablka, alebo banánu. Do motýlej záhrady vložte čerstvo natrhané kvetiny, trávu a listy.

Ako dlho žije motýľ?

Zaujíma vás, ako dlho žije motýľ? Dĺžka života u motýľov je rôzna a závisí od konkrétneho druhu motýľa. Babôčky bodliakové zvyčajne žijú 2 až 5 týždňov. 

Ako vyčistím motýliu záhradu pred ďalším použitím?

Sieťku opláchnite vlažnou vodou. Nepoužívajte mydlo ani detergenty, mohli by uškodiť budúcim obyvateľom vašej motýlej záhrady. Sieťku nechajte voľne vysušiť.

Chcem si zopakovať tento experiment. Musím si opäť kupovať motýliu záhradu s certifikátom na zaslanie húseníc?

Ak máte odloženú sieťku z vášho pozorovania, nemusíte si objednávať celú motýliu záhradu. Stačí objednať produkt Náhradná sada Motýlia záhrada

Máte iné otázky k chovu motýľov a motýlej záhrade?

Napíšte nám na info@playlab.sk