Monokulárny ďalekohľad je optický prístroj s veľmi širokou oblasťou využitia: turistika, cestovanie, poľovníctvo, športová streľba, ornitológia, fotografovanie a iné. Konštruciu monokuláru tvorí jeden tubus.

Jeden tubus robí monokulárny ďalekohľad veľmi skladným a mobilným prístrojom. Nenechajte sa však oklamať subtílnou konštrukciou monokulárneho ďalekohľadu (oproti binokulárom). V tejto kategórii tiež nájdete prístroje so špičkovým optickým výkonom, aj vodeodolné ďalekohľady plnené dusíkom proti zahmlievaniu.

Monokulárny ďalekohľad a jeho výhody

Medzi hlavné výhody monokulárnych ďalekohľadov patrí jednoduchosť používania a vysoká mobilita. Výhody monokulárneho ďalekohľadu ocenia všetci pozorovatelia od detí, cez poľovníkov, až po turistov a cestovateľov.

Konštruckia monokulárneho ďalekohľadu

Hlavným prvkom monokulárneho ďalekohľadu je tubus na jedno oko. Mnoho monokulárov je vodotesných a plnených dusíkom proti zahmlievaniu. Špičkový monokulárny ďalekohľad sa dá skvele využiť pre fotografovanie. Na to sú najvhodnejšie monokuláre s ED sklami, ktoré poskytujú špičkový optický výkon.

Aký monokulárny ďalekohľad si mám vybrať?

Klasický monokulárny ďalekohľad dobre poslúži pre nenáročné pozorovanie krajiny a je ideálny na pozorovanie prírody pre turistov, rybárov, poľovníkov. Rovnako poteší aj cestovateľov pri pozorovaní detailov architektúry v mestských aglomeráciách. Klasický monokulárny ďalekohľad má menšie priblíženie a menšie zorné pole. Skvele však poslúži na nenáročné pozorovanie. Použitie týchto ďalekohľadov nevyžaduje statív, veľkou výhodou je skladnosť a mobilita monokulárov.

Pozorovací monokulárny ďalekohľad (tiež nazývaný spektív) je profesionálny ďalekohľad s veľkým priblížením a kvalitnou optikou. Tieto optikcé prístroje sú určené na pozorovanie veľmi vzdialených objektov. Disponujú preto veľkým priblížením, ktoré zvyčajne vyžaduje inštaláciu na statív. Ten zabezpečí, že aj veľké hodnoty prilblíženia poskytnú stabilný neroztrasený obraz. Pozorovacie ďalekohľady s veľkým priblížením sa používajú aj na fotografovanie vzdialených objektov.

Kupujem monokulár - čo zvyčajne obsahuje balenie?

  • Krytka objektívu a okuláru - ochráni optické prvky ďalekohľadu pred poškriabaním a znečistením
  • Puzdro ďalekohľadu - pomôže pri prenášaní a tiež ochráni monokulár pred vonkajšími vplyvmi
  • Popruh na krk alebo remienok na ruku - umožní mať ďalekohľad vždy k dispozícii 
  • Čistiaca handrička - pomôže udržiavať vonkajšie optické prvky ďalekohľadu vždy čisté
  • Statív (pre pozorovacie ďalekohľady) - zabezpečí, že aj obraz veľmi vzdialených objektov je stabilný a neroztrasený. Ak majú pozorovacie ďalekohľady v balení statív, takmer vždy je to jednoduchá stolová verzia malého statívu. Vždy odporúčame prikúpiť stabilný veľký statívStá

Stále vyberáte monokulárny ďalekohľad?

Ak ste si monokulár ešte nevybrali, radi vám pomôžeme s výberom. Naíšte nám na info@playlab.sk a spoločne nájdeme monokulárny ďalekohľad aj pre vás.