Monokulárny ďalekohľad je optický prístroj s veľmi širokou oblasťou využitia: turistika, cestovanie, poľovníctvo, športová streľba, ornitológia, fotografovanie a iné. Konštruciu monokuláru tvorí jeden tubus.

Jeden tubus robí monokulárny ďalekohľad veľmi skladným a mobilným prístrojom. Nenechajte sa však oklamať subtílnou konštrukciou monokulárneho ďalekohľadu (oproti binokulárom). V tejto kategórii tiež nájdete prístroje so špičkovým optickým výkonom, aj vodeodolné ďalekohľady plnené dusíkom proti zahmlievaniu.

Monokulárny ďalekohľad a jeho výhody

Medzi hlavné výhody monokulárnych ďalekohľadov patrí jednoduchosť používania a vysoká mobilita. Výhody monokulárneho ďalekohľadu ocenia všetci pozorovatelia od detí, cez poľovníkov, až po turistov a cestovateľov.

Konštruckia monokulárneho ďalkohľadu

Hlavným prvkom monokulárneho ďalekohľadu je tubus na jedno oko. Mnoho monokulárov je vodotesných a plnených dusíkom proti zahmlievaniu. Špičkový monokulárny ďalekohľad sa dá skvele využiť pre fotografovanie. Na to sú najvhodnejšie monokuláre s ED sklami, ktoré poskytujú špičkový optický výkon.