Teleskop - Ďalekohľad na hviezdy
Teleskop - ďalekohľad na hviezdy vám pomôže pri skúmaní nočnej oblohy a odhaľovaní tajomstiev vesmíru. Niektoré astronomické ďalekohľady sú mobilné a teda ľahko prenosné, iné teleskopy sú zas tažšie, ale pomôžu vám pozorovať aj hlboký vesmír.

Teleskop Levenhuk Ra 150N Dob


Teleskop Bresser Classic 60/900 AZ


Teleskop National Geographic 50/600 AZ


Teleskop National Geographic Dob 114/500


Teleskop Levenhuk Blitz 114 PLUS


Teleskop Levenhuk Blitz 80s PLUS


Teleskop pre začiatočníkov Levenhuk Skyline Travel Sun 70


Ďalekohľad pre začiatočníkov Levenhuk Blitz 70 BASE


Teleskop Levenhuk Blitz 76 BASE


Teleskop Levenhuk Blitz 60 BASE


Teleskop pre deti a začiatočníkov Levenhuk Skyline Travel 50


Teleskop pre začiatočníkov Levenhuk Blitz 50 BASE


Detský teleskop LabZZ TK50


Teleskop pre deti LabZZ D1


Teleskop pre deti LabZZ T2


Teleskop Bresser Junior Space Explorer 45/600 Červený


Teleskop pre deti LabZZ T1


Teleskop Levenhuk Skyline PLUS 130S


Súprava Discovery Scope Set 3 s knihou (CZ)


Ďalekohľad na hviezdy Skyline BASE 50T - teleskop


Teleskop pre deti a začiatočníkov LabZZ TK60


Teleskop Bresser Taurus 90/900 NG


Newtonov Refraktor Levenhuk Skyline PLUS 70T


Newtonov Reflektor Levenhuk Skyline PLUS 80S
Pri výbere teleskopu máte na výber odlišné typy optickej konštrukcie, aj rôzne typy osadenia astronomického ďalekohľadu. Inšpirujte sa u nás a vybere ten pravý ďalekohľad na hviezdy - teleskop pre vaše potreby.
Aký teleskop vybrať
Pri výbere teleskopu stojíte pred voľbou optického mechanizmu. Musíte sa rozhodnúť, či si vyberiete nájdete astronomické teleskopy so sústavou šošoviek alebo zrkadiel. Ako vo všetkom, aj pri výbere teleskopu platí, že každá konštrukcia má svoje výhody aj nevýhody.
Zrkadlový aj šošovkový teleskop sú skvelé optické prístroje. Najväčšiu pozornosť prí výbere odporúčame venovať priemeru objektívu. Pri výbere teleskopu vždy pamätajte na to, že väčší priemer objektívu znamené viac zachyteného svetla. To umožňuje pozorovať aj vzdialenejšie objekty, ktoré vyžarujú menej svetla. To sú napríklad hmloviny a vzdialené hviezdy.
Ak stále váhate aký hvezdársky ďalekohľad vybrať, pomôže vám náš článok Ako vybrať teleskop
S ďalekohľadom na hviezdy je Mesiac na dosah
Ako už vyplýva z podstaty teleskopu, jeho funkciou je zväčšovať obraz. Ide vlastne o optický prístroj - ďalekohľad na hviezdy. Zväčšenie v ráde niekoľkých násobkov prináša dobrý kontrast, jas a široké zorné pole. Čím je zväčšenie vyššie, tým sa tieto parametre zhoršujú a zvyšuje sa náročnosť na kvalitu konštrukčných prvkov. Na pozorovanie Mesiaca a planét našek slnečnej sústavy je potrebné niekoľko stonásobné zväčšenie.
Teleskop je hvezdársky ďalekohľad
Základnou funkciou každého teleskopu je umožniť pozorovanie vzdialeného objektu, alebo objektov. Prvými pozorovanými objektami sa tak aj vovašom prípade pravdepodobne stane Mesiac a planéty našej slnečnej sústavy. Hvezdársky ďalekohľad vám postupne odhalí tajomstvá nočnej oblohy. Začnete pozorovaním Mesiaca a našou slnečnou sústavou. Neskôr to môžu byť aj objekty hlbokého vesmíru.
Konštrukcia ďalekohľadu na hviezdy
Každý teleskop sa skladá z objektívu a okulára. Funkciou okuláru je zachytávanie a zhromažďovanie svetla, zatiaľ čo cez objektív pozorujeme zväčšený obraz. Dôležitou súčasťou každého teleskopu je aj tzv. montáž teleskopu, t.j. na akom mechanizme je teleskop upevnený.
Čo zvyčajne obsahuje súprava teleskop
- Samotný optický tubus
- Samostatný hľadáčik
- Montáž (azimutálna alebo paralaktická)
- Statív (hliníková konštrukcia alebo kovová konštrukcia
- Niektoré teleskopy majú ako súčasť dodávky praktický kufrík, tašku, resp. ruksak
Teleskop a pozorovanie slnka
Na pozorovanie slnka sa používajú špeciálne teleskopy, ďalekohľady, alebo okuliare. Nikdy sa nepozerajte teleskopom priamo do slnka! Hrozí vám trvalé poškodenie zraku.
Ak si nechcete kupovať špeciálnu výbavu vhodnú na pozorovanie slnka, je možnosť siahnuť po niekoľkých bežných teleskopoch s filtrom. Filtre sú označené ako vhodné na pozorovanie slnka. Napriek tomu na pozorovanie slnka odporúčame špeciálnu výbavu. V žiadnom prípade si domácky nevyrábajte filtre na váš teleskop! Riziko straty zraku za tento experiment určite nestojí! Ďalekohľad na hviezdy je skvelým pomocníkom, ale pri pozorovaní slnka vždy používajte špeciálne vybavenie na to určené.
Stále vyberáte teleskop a neviete si rady?
Ešte ste si nevybrali váš teleskop? Radi vám pomôžeme s výberom. Napíšte nám na info@playlab.sk a my vám pomôžeme vybrať ten správny teleskop aj pre vás.