Hlavným kritériom pri výbere turistického ďalekohľadu je kompaktnosť optického prístroja. Za turistické ďalekohľady sa vo všeobecnosti považujú ďalekohľady 8x42, či 10x42. Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa ľahko zmestia do ruksaku, či tašky a nezaťažujú pri celodennom nosení.

Rýchle info -3%
Monokulárny ďalekohľad Levenhuk 8x42Monokulárny ďalekohľad Levenhuk 8x42

Monokulárny ďalekohľad Levenhuk 8x42

Na sklade
44,84 € 45,99 €
Skvelá kombinácia veľkého priblíženia, rozmerov a spoľahlivosti. Pre turistov a cestovateľov. Zväčšenie: 8x, priemer šošovky: 42 mm.…

Na turistické ďalekohľady sú kladené trošku iné nároky ako na poľovnícke ďalekohľady. Hlavný rozdiel je v ich veľkosti a svetelnosti. Za typický turistický ďalekohľad sa považujú modely 8x42 a 10x42, či iné menšie či väčšie modely v závislosti od očakávaní a požiadaviek každého jednotlivca.

Tieto ďalekohľady sa vyznačujú svojou spratnosťou, kompaktnosťou a vynikajúcou optikou. Vodeodolnosť u týchto ďalekohľadov nie je nutnosť, avšak u ďalekohľadov nad 100 Eur je toto už takmer samozrejmosťou. 

Dôležitým parametrom pre turistické ďalekohľady je hmotnosť. Vo všeobecnosti môžeme za turistické ďalekohľady označiť všetky ďalekohľady s hmotnosťou do 1,5 kg. Tie najmenšie monokuláre majú hmotnosť okolo 200 g. To je zhruba hmotnosť mobilných telefónov. U binokulárnych ďalekohľadov je dané samotnou konštrukciou pozostávajúcou z dvoch tubusov, že hmotnosť bude vyššia. Tu počítajte s hmotnosťou viac ako 1 kg. 

Blíži sa dlho očakávaná dovolenka? Už sa neviete dočkať pobytu na horách, alebo objavovania nových nepoznamých miest? Práve turistické ďalehoľady môžu urobiť s vášho pobytu nezabudnuteľný zážitok.

Ako vyberať turistické ďalekohľady

Na veľkosti, resp. "malosti" záleží. Aspoň pri turistickom ďalekohľade rozhodne. Nechcete predsa pri celodennej túre v ruksaku "ťahať so sebou" trojkilogramový ďalekohľad. Bude mať síce špičkové parametre, ale budete ho preklínať už pro prvých dvoch kilometroch. Tu platí nepriama úmera, čím väčšia svetelnosť objektívu, tým vaäčšia hmotnosť. Pre turistické ďalekohľady teda platí, že predstavujú určitý kompromis medzi kvalitou opitky a mobilitou prístroja.

Pri výbere parametrov sú na turistické ďalekohľady kladené iné nároky ako na napríklad na poľovnícke ďalekohľady, alebo vojenské ďalekohľady. Hlavný rozdiel je v ich veľkosti a svetelnosti. Turistické ďalekohľady sa vyznačujú svojou mobilitou, kompaktnými rozmermi a kvalitnou optikou. Vodeodolnosť u týchto ďalekohľadov nie je nutnosťou, ale pri turistických ďalekohľadoch vo vyššich cenových reláciách je samozrejmosťou. Naopak, nižšie cenové relácie znamenajú väčšinou menšie rozmery, tým pádom aj menšiu svetelnosť aj menšie priblíženie. Ale zároven to znamená nižšiu váhu.

A viete ako je to s ďalekohľadom, vždy použijete iba ten, ktorý práve máte so sebou.

Vyberáte turistické ďalekohľady a chcete sa poradit? Napíšte nám na info@playlab.sk. Radi vám pomôžeme s výberom.