Turistické ďalekohľady
Hlavným kritériom pri výbere turistického ďalekohľadu je kompaktnosť optického prístroja. Za turistické ďalekohľady sa vo všeobecnosti považujú ďalekohľady 8x42, či 10x42. Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa ľahko zmestia do ruksaku, či tašky a nezaťažujú pri celodennom nosení.


Ďalekohľad Discovery Field 8x42


Ďalekohľad Discovery Field 10x42


Ďalekohľad Discovery Field 10x50


Ďalekohľad Discovery Field 12x50


Ďalekohľad Karma PRO 8x42


Malý ďalekohľad Discovery Gator 10x25


Binokulárny ďalekohľad Discovery Gator 10x50


Malý ďalekohľad Discovery Gator 16x32


Binokulárny ďalekohľad Discovery Gator 20x50


Ďalekohľad Levenhuk Atom 20x50


Malý binokulárny ďalekohľad Discovery Gator 8x21


Binokulárny ďalekohľad Discovery Gator 8x40


Zoom ďalekohľad Discovery Gator 8–20x25


Zoom ďalekohľad Discovery Gator 10–30x50


Monokulárny ďalekohľad Discovery Gator 10x42


Monokulárny ďalekohľad Discovery Gator 8x42


Monokulárny zoomovací ďalekohľad Discovery Gator 10-30x30


Monokulárny ďalekohľad Discovery Gator 10x25


Ďalekohľad Levenhuk Karma Base 10x42


Zoomovací Ďalekohľad Levenhuk Atom 10-30x50


Binokulárny ďalekohľad Levenhuk Atom 8x30


Ďalekohľad pre deti a turistov - Atom 8x21


Ďalekohľad Levenhuk Atom 10x25


Ďalekohľad Levenhuk Atom 7x35

Na turistické ďalekohľady sú kladené trošku iné nároky ako na poľovnícke ďalekohľady. Hlavný rozdiel je v ich veľkosti a svetelnosti. Za typický turistický ďalekohľad sa považujú modely 8x42 a 10x42, či iné menšie či väčšie modely v závislosti od očakávaní a požiadaviek každého jednotlivca.
Tieto ďalekohľady sa vyznačujú svojou spratnosťou, kompaktnosťou a vynikajúcou optikou. Vodeodolnosť u týchto ďalekohľadov nie je nutnosť, avšak u ďalekohľadov nad 100 Eur je toto už takmer samozrejmosťou.
Dôležitým parametrom pre turistické ďalekohľady je hmotnosť. Vo všeobecnosti môžeme za turistické ďalekohľady označiť všetky ďalekohľady s hmotnosťou do 1,5 kg. Tie najmenšie monokuláre majú hmotnosť okolo 200 g. To je zhruba hmotnosť mobilných telefónov. U binokulárnych ďalekohľadov je dané samotnou konštrukciou pozostávajúcou z dvoch tubusov, že hmotnosť bude vyššia. Tu počítajte s hmotnosťou viac ako 1 kg.
Blíži sa dlho očakávaná dovolenka? Už sa neviete dočkať pobytu na horách, alebo objavovania nových nepoznamých miest? Práve turistické ďalehoľady môžu urobiť s vášho pobytu nezabudnuteľný zážitok.
Ako vyberať turistické ďalekohľady
Na veľkosti, resp. "malosti" záleží. Aspoň pri turistickom ďalekohľade rozhodne. Nechcete predsa pri celodennej túre v ruksaku "ťahať so sebou" trojkilogramový ďalekohľad. Bude mať síce špičkové parametre, ale budete ho preklínať už pro prvých dvoch kilometroch. Tu platí nepriama úmera, čím väčšia svetelnosť objektívu, tým vaäčšia hmotnosť. Pre turistické ďalekohľady teda platí, že predstavujú určitý kompromis medzi kvalitou opitky a mobilitou prístroja.
Pri výbere parametrov sú na turistické ďalekohľady kladené iné nároky ako na napríklad na poľovnícke ďalekohľady, alebo vojenské ďalekohľady. Hlavný rozdiel je v ich veľkosti a svetelnosti. Turistické ďalekohľady sa vyznačujú svojou mobilitou, kompaktnými rozmermi a kvalitnou optikou. Vodeodolnosť u týchto ďalekohľadov nie je nutnosťou, ale pri turistických ďalekohľadoch vo vyššich cenových reláciách je samozrejmosťou. Naopak, nižšie cenové relácie znamenajú väčšinou menšie rozmery, tým pádom aj menšiu svetelnosť aj menšie priblíženie. Ale zároven to znamená nižšiu váhu.
A viete ako je to s ďalekohľadom, vždy použijete iba ten, ktorý práve máte so sebou.
Vyberáte turistické ďalekohľady a chcete sa poradit? Napíšte nám na info@playlab.sk. Radi vám pomôžeme s výberom.