V prírode sa vám zriedka podarí pozorovať jednotlivé vývojové štádiá motýľov. Motýlia záhrada predstavuje skvelý spôsob, ako môžete doma, v škole alebo škôlke pozorovať vývoj motýľa. V reálnom čase a pekne zblízka. 

Deti postupne krok za krokom, doslova minútu po minúte pozorujú vývoj motýľa a detailne tak spoznajú životný cyklus motýľa.

Najprv v uzatvorenom kelímku pozorujú rast húseničiek.

Potom na vlastné oči vidia, ako sa v priebehu niekoľkých hodín z vitálnej húseničky stane nehybná kukla. Najprv sa húsenčka začne vešať na viečko nádobky v tvare písmena "J". A bum behom pár hodín je z nej kukla.

Napokon sledujú vyliahnutie motýľa, čo je nádherný zážitok.

Potom vyliahnuté motýle v sieťke pozorujú, kŕmia a napokon ich vypustia do prírody.

Pozorovať vývoj motýľa pre deti prestavuje silný emotívny zážitok, ktorý sa im navždy vryje do pamäti. S motýľou záhradou tak formou intenzívneho zážitku spoznajú životný cyklus motýľa.

Vývoj motýľa - životný cyklus motýľa

  • Vajíčko
  • Húsenica
  • Kukla
  • Motýľ

Na obrázku vidíte, ako vyzerá príprava na odosielanie nádobiek s húseničkami Babôčky Bodliakovej. S motýľou záhradou sa pozorovanie vývoja motýľov začína pozorovaním húseníc v uzatvorenej nádobke. Húseničky majú na dne svoju potravu a keď príde ich čas, v nádobke sa zakuklia.

Celý sortiment motýlích záhrad, s ktorými môžete detailne pozorovať vývoj motýľa a spoznať životný cyklus motýľa nájdete v sekcii motýle a príroda.

Proces pozorovania trvá niekoľko týždňov a je závislý od teploty prostredia. Štádium húsenice zvyčajne trvá týždeň. Rovnako zhruba týždeň trvá štádium kukly. Po vyliahnutí môžete motýle v sieťke zhruba týždeň kŕmiť a zblízka pozorovať. Celý zážitok končí končí vypúšťaním motýľov do prírody.